تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی در چیست ؟

5/5 - (8 امتیاز)

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی : اگر می خواهید برای کمزل یا محل کار خود یک سیستم سرمایشی و تهویه مطبوع خریداری نمایید ، شما گزینه های بسیاری خواهید داشت که بهترین آنها انواع مدل های کولر گازی می باشد . کولر گازی دیواری و داکت اسپلیت از دسته پر مصرف ترین و کاربردی ترین کولر گازی ها می باشند . در این مطلب ما به بررسی تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی خواهیم پرداخت . در مقاله های قبلی داکت اسپلیت بوش و کولر گازی بوش را به صورت کامل مورد بررسی و نحوه عملکرد و تولید سرمایش و گرمایش را توضیح داده ایم که می توانید با مراجعه با مقاله های زیر آن ها را مطالعه نمایید .

بررسی اجمالی کولر گازی دیواری و نحوه عملکرد آن

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

حتما تا کنون این نوع از کولر گازی را در محیط ها مختلف خانگی و اداری مشاهده نموده اید . کولر گازی دیواری در طی سال های گذشته مورد استفاده ترین انواع کولر گازی ها بوده است و تقریبا همه کولر گازی را با این طرح و شکل می شناسند . کولر گازی دیواری از 2 قسمت با نام های یونیت داخلی یا اپراتور و یونیت بیرونی یا کندانسور تشکل شده است ( شاید شما با نام های پنل و کمپرسور شنیده باشید ) .

هر کدام از این یونیت ها وظیفه مخصوص خود را دارد . کندانسور در محیط بیرونی نصب می شود و وظیفه آن تولید سرمایش و تزریق اکسیژن به محیط داخلی و اپراتور نیز وظیفه انتقال هوای تنظیم دما و تهویه شده به محیط را دارد . کندانسور و اپراتور توسط یک لوله مسی و کابل برق با یک دیگر متصل می شوند و مبرد فشرده شده در داخل لوله مسی قرار می گیرد . می توانید مقاله آموزش نصب کولر گازی را مطالعه نمایید تا با نحوه نصب و اتصال کولر گازی دیواری بیشتر آشنا شوید .

کولر گازی دیواری در ظرفیت های مختلف از 9000 BTU تا 36000 BTU در بند بوش تولید گردیده است که شما می توانید در صفحه محصولات کولر گازی بوش آنها را مشاهده نمایید . معمولا از کولر گازی دیواری برای محیط های کوچک تا 100 متر استفاده می شود .

بررسی اجمالی داکت اسپلیت و نحوه عملکرد آن

داکت اسپلیت بوش اینورتر

داکت اسپلیت یک سیستم تهویه مطبوعه مرکزی و جدید می باشد که در طی 2 سال گذشته بین انبوه سازان و صاحبان برج ها بسیار مورد استفاده و استقبال قرار گرفته است . داکت اسپلیت یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی می باشد و توسط کانال به بخش های مختلف یک ساختمان یا منزل متصل می شود و هوای خنک را انتقال می دهد .

داکت اسپلیت برای محیط ها بزرگ با متراژ 100 متر به بالا طراحی شده است . شما با استفاده از داکت اسپلیت تمامی قسمت های محیط خود را همدما خواهید کرد . داکت اسپلیت نیز مانند کولر گازی دیواری از 2 یونیت داخلی و خارجی با همان نام های اپراتور و کندانسور تشکل شده است و تقریبا عملکرد مشابهی برای تولید سرمایش دارد . اما سیکل تولید گرمایش در داکت اسپلیت با کولر گازی های دیواری کاملا متفاوت می باشد و می توان آن را ترکیبی از یک دمنده و شوفاژ خانگی دانست که مصرف انرژی بسیار پایین دارد و در عوض بازدهی آن بسیار عالی می باشد .

داکت اسپلیت ها با تعبیه یک کویل آب گرم قابلت تولید گرمایش را خواهند داشت . برای تولید گرمایش در داکت اسپلیت هیچ نیازی به کندانسور نیست و در طول پرسوه تولید گرمایش در زمستان ، کندانسور کاملا خاموش خواهد بود . آب گرمی که توسط پکیج یا موتور خانه منزل شما تولید می شود ، به داخل کویل آب گرم جریان پیدا کرده و توسط دمنده یا بلوور اپراتور ، هوای گرم به محیط انتقال داده می شود . تولید گرمایش داکت اسپلیت مصرف انرژی بسیار کمی دارد و برای منزل و محیط های بزرگ بسیار مقرون به صرفه می باشد .

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

داکت اسپلیت بوش اینورتر برای کاهش مصرف انرژی هوای محیط را که از دمای مناسبی برخوردار است را توسط یک مکنده در اوپراتور به گردش در می آورد و همچنین از طریق یونیت خارجی هوای تازه با اکسیژن بالا را به اپراتور انتقال داده و بعد از تصفیه و تنظیم دما به محیط انتقال می دهد . با این روش هم هوای محیط شما خنک و پر از اکسیژن تازه می شود و هم انرژی بسیار کمی مصرف شده است .

تفاوت نصب داکت اسپلیت و کولر گازی دیواری

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

در حالیکه هر دو سیستم تحت اصول اصلی یکسانی عمل می کنند ، اما نصب آنها بسیار متفاوت است . کولر گازی دیواری همانطور که به آن اشاره شد توسط یک لوله مسی و کابل کندانسور و اپراتور به هم متصل می شوند و فراید تهویه هوا و تولید سرمایش و گرمایش انجام میگیرد . اما داکت اسپلیت نیاز به کانال کشی به بخش های مختلف محیط را دارد . این کانال ها به اپراتور متصل می شوند و هوای تهویه شده به داخل کانال ها و در نهایت به بخش های مختلف انتقال داده می شود .

اپراتور داکت اسپلیت درون سقف کاذب قرار می گیرد و معمولا باید در زمان ساخت ساختمان برای آن جا تعبیه شود و نصب داکت اسپلیت برای مکان های که از قبل جا برای داکت اسپلیت تعیین نکرده اند ، کاری سخت خواهد بود . این نکته نیز قابل ذکر است که نصب داکت اسپلیت نیازمند تخصص کافی می باشد و باید برای نصب داکت اسپلیت خود با یک متخصص ارتباط برقرار نمایید . در صورتی که داکت اسپلیت به صورت استاندارد نصب نگردد ، مصرف انرژی و بازدهی پایین خواهد آمد و صدای آن نیز بسیار زیاد خواهد بود . شرکت پارس بوش برای نصب داکت اسپلیت بوش با تکنسین های مجرب و متخصص همکاری می نمایند و شما می توانید با اطمینان خاطر داکت اسپلیت خود را از مجموعه پارس بوش خریداری نمایید .

در نتیجه باید گفت که نصب کولر گازی دیواری نسبت به داکت اسپلیت ، ساده تر و کم هزینه تر می باشد و شما می توانید هر جایی که بخواهید کولر گازی دیواری نصب نمایید .

بررسی هزینه ها و عملکرد داکت اسپلیت و کولر گازی دیواری

به صورت کلی در بررسی های انجام گرفته توسط سازمان Energy Star استفاده از داکت اسپلیت و سیستم تهویه مطبوع مرکزی از نظر مالی و پرداخت هزینه به صرفه تر می باشد . اما در بعضی موارد به این صورت نیست و این سازمان کلیات را مورد بررسی قرار داده است و در مجموع بررسی و امتیاز بندی داکت اسپلیت را بهتر معرفی کرده است .

دقت کنید اگر شما یک منزل کوچک دارید که در اغلب موارد در پذیرایی و آشپزخانه حضور دارید و نیازی ندارید که کل اتاق ها و بخش های محیط و خانه شما خنک شود ، داکت اسپلیت برای شما نمی تواند یک گزینه مناسب باشد زیبا داکت اسپلیت تمام محیط شما را خنک و همدما خواهد کرد و در این صورت اتلاف انرژی خواهید داشت . اما این در حالی است که همدما بودن خانه نیز خود یک مزیت محسوب می شود و شما هر زمان در هر بخش از منزل خود حضور داشته باشد ، احساس خوبی خواهید داشت .

شما اگر بخواهید یک منزل 130 متری را خنک کنید حد اقل به 2 عدد کولر گازی دیواری نیاز خواهید داشت و این در حالی است که می توانید همین متراژ را با یک داکت اسپلیت 24000 خنک کنید . مصرف انرژی در ظرفیت های برابر داکت اسپلیت و کولر گازی دیواری در برند بوش تقریبا برابر می باشد . برای مثال یک داکت اسپلیت اینورتر 36000 و یک کولر گازی بوش اینورتر 36000 دیواری مصرفی برابر با 7 تا 8 آمپر خواهند داشت . این نکته نیز جالب است بدانید که یک کولر گازی 36000 ، توانایی خنک کردن یک منزل تا 120 متر را دارد در حالی که یک داکت اسپلیت 36000 تا 160 متر را می تواند پوشش دهد .

بررسی تعمیر ، نگهداری و نظافت

نصب داکت اسپلیت

برای اینکه سیستم تهویه مطبوع شما به صورت کارآمد و طولانی مدت عملکرد و عمر آن ادامه داشته باشد ، باید تمیز و نگهداری شود. مراقبت نکردن از آن منجر به افزایش قبض برق و حتی می تواند خطرات سلامتی را برای خانواده شما به همراه داشته باشد. بسیاری از مردم درک نمی کنند که انواع کولر گازی و حتی کولر آبی اگر به درستی نگهداری نشود می تواند باکتری و بیماری را انتقال و گسترش دهد.

یک دستگاه تهویه مطبوع باید هر سال توسط یک متخصص بررسی شود. یک متخصص می تواند سیستم را بررسی کنند تا ببینند که آیا به طور مؤثر در حال کار است و در صورت نیاز به تعمیرات ، سرویس و بررسی نشتی گاز ، آن را رفع نماید . فیلترها را باید حداقل دو بار در سال تعویض یا تمیز کنید تا از جذب صحیح گرد و غبار و ناخالصی های موجود در هوا اطمینان حاصل کنید .

تعویض فیلتر ها ، هزینه تعمیرات و انجام سرویس های سالانه داکت اسپلیت و کولر گازی های دیواری مشابه به هم می باشند و از این نظر هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند . فیلتر ها در هر دو نوع در داخل اپراتور قرار دارند و نوع قطعات و عملکرد تولید سرمایش نیز مشابه می باشد .

طراحی و زیبایی شناسی

از نظر زیبایی شناسی ، داکت اسپلیت و کولر گازی دیواری تفاوت قابل توجهی دارند. هر دوی آنها واحدهای خارجی را دارند که اکثر صاحبان خانه تمایل دارند خارج از منظره ، غالباً پشت نرده ها ، نصب کنند. اما در داخل ، سیستم داکت اسپلیت تقریباً نامرئی است و تنها راهی که می دانید در آنجا وجود دارد منافذ کانال خروجی و یا کنترل کننده آن روی دیوار می باشد . از طرف دیگر ، سیستم های کولر گازی دیواری قابل مشاهده تر هستند زیرا واحدهای داخلی آنها جعبه های دراز است که روی دیوارها قرار گرفته است . تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی از نظر طراحی فقط در یونیت داخلی می باشد و کندانسور آنها مشابه به هم می باشد .

طراحی و انتخاب هم کدام از این سیستم ها یک موضوع کاملا سلیقه ای می باشد . شما با استفاده از داکت اسپلیت ، محیطی خنک خواهید داشت در حالی که اصلا مشخص نیست که سیستم تهویه و یا کولر شما در کجا قرار دارد و شاید این یک مزیت محسوب شود برای بعضی ها .

نتیجه گیری و سخن نهایی تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی در چیست ؟ :

به صورت کلی داکت اسپلیت یک سیستم جدید می باشد از نظر بهره وری انرژی و قدرت سرمایش ، بسیار عالی است . کولر گازی دیواری نیز مزیت های مختص به خود را دارد اما به صورت کلی و در یک مقایسه ، پیشنهاد ما به شما انتخاب و استفاده از داکت اسپلیت می باشد . در میان برند های مختلف ، داکت اسپلیت بوش مزیت و برتری های بسیار دارد .

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ،

نظرات کاربران

اشتراک
اطلاع از
guest

14 نظرات
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments
رضا
رضا
4 سال ها گذشته

سلام مرسی از مطالب خوبتون

ابراهیم
ابراهیم
4 سال ها گذشته

سلام
بابت همه مطالب آموزنده ای که میذارین ممنونم

آرش
آرش
4 سال ها گذشته

سلام
من واقعا بین خرید داکت اسپلیت بوش و کولر گازی بوش گیر کرده بودم با راهنمایی های شما تونستم تصمیممو بگیرم
ممنونم

خداداد
خداداد
4 سال ها گذشته

سلام
خیلی خوبه که همه چیزو گام به گام آموزش میدین ممنون

وحید
وحید
4 سال ها گذشته

سلام توضیحات خوبی بود
تشکر

تیرداد
تیرداد
4 سال ها گذشته

سلام
با توضیحاتی که دادین به راحتی میشه تصمیم درستی گرفت واقعا ممنونم

غلامرضا
غلامرضا
4 سال ها گذشته

سلام
من طبق راهنمایی های شما تونستم بهترین گزینه رو برای منزلم انتخاب کنم که مورد نیازم بود
مرسی از شرکت خوبتون

عابد
عابد
4 سال ها گذشته

سلام
آموزش و خدماتتون عالیه ممنون

نیما
نیما
4 سال ها گذشته

سلام
مرسی از توضیحات صادقانه تون

فاتح
فاتح
4 سال ها گذشته

سلام
سیستم آموزش و راهنمایی خیلی خوبی دارین ممنونم

صادق
صادق
4 سال ها گذشته

سلام خسته نباشید ببخشید یه سوالی داشتم فرق بین کولر گازی دیوار و داکت اسپلیت چیه ؟

مدیریت
مدیریت
4 سال ها گذشته
Reply to  صادق

سلام و درود
لطفا این مقاله را مطالعه نمایید
https://www.parsbosch.com/duct-split-and-ac-difference/

مهراب
مهراب
4 سال ها گذشته

سلام خسته نباشید من مشتری 1 سال پیش شما هستم و از اونموقع تا اخرین خریدی که تقریبا 1 ماه پیش انجام دادم میشه 7 مین خریدم و هر بر بیشتر از قبل به درستی و بی نقصی کار شما پی بردم دستتوم درد نکنه واقعا

حامد
حامد
4 سال ها گذشته

وقتتون بخیر ببخشید من شنیدم سایت شما داری تخفیف هستش آیا این تخفیف فقظ برای یه سری دستگاه های خاصه یا نه همه ی محصولات رو شامل میشه

پارس بوش

چند خط درباره پارس بوش

پارس بوش نام مجموعه ای فعال در زمینه فروش لوازم خانگی بوش می باشد که برا یمدت 10 سال فعالیت تخصصی در زمینه واردات و تامین لوازم خانگی بوش در تمامی دسته بندی ها مانند سیستم های تهویه مطبوع از جمله کولر گازی و داکت اسپلیت ، لوازم خانگی بزرگ مانند لباسشویی و ظرفشویی ، یخچال و تمامی لوازم آشپزخانه ، توانسته است نقش پر رنگی در زمینه فروش لوازم خانگی بوش در کشور عزیزمان ایران داشته باشد .

لازم به ذکر است تمامی محصولات پارس بوش دارای 5 سال ضمانت تعویض بدون قید و شرط و 10 سال خدمات پس از فروش می باشد و نصب و راه اندازی نیز توسط نماینده مجموعه در تمام شهر های ایران انجام خواهد گرفت . کولر گازی بوش که طی چند سال گذشته در بازار ایران بسیار پیشرفت داشته است . تنها دلیل این پیشرفت عملکرد بسیار عالی آن می باشد که نشان از تکنولوژی های برتر شرکت بوش را دارد . کمپانی بوش با ساخت سیستم های تهویه مطبوع جدید مانند داکت اسپلیت ، در بازار جهانی نیز توانسته است به عنوان برند شماره یک تولید سیستم های تهویه مطبوع کم مصرف شناخته شود .

گواهی امنیتی کومودو
درگاه پرداخت ملت

تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه ( نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت و نماد ساماندهی پایگاه های اینترنتی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ) می باشند و فعاليت های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x